Vrtačka jako praktický pomocník v naší domácnosti
Dílna, Domov, Pomocníci na zahradě i v domácnosti, Pořizujeme, Vrtačka, VybavujemeMít doma vrtačku přijde jistě vhod. Nejeden kutil na ni nedá dopustit. Jde totiž ž o pomocníka, který nám často pomůže v řadě situací, i když se na první pohled zdá, že umí jen vrtat. Není tomu tak. Dnešní moderní vrtačky nám pomohou nejen vyvrtat díru do mnoha materiálů, ale zvládnou i šroubováním, broušením, frézováním, ale i třeba mícháním. Stačí k nim jen pořídit to správné příslušenství.
Pokud zrovna vybíráte a nemůžete se rozhodnout, která bude pro vás tou pravou, čtěte směle dál. V tomto článku jsme si totiž dali za úkol představit svět vrtaček i úplným začátečníkům. Dozvíte se co je nutné před vlastním výběrem vrtačky promyslet, podle jakých parametrů se dělí, a nakonec přidáme několik tipů, které při vlastním vrtání jistě přijdou vhod.
CO NEJDŘÍVE PROMYSLET?
Před koupí nové vrtačky je třeba promyslet několik věcí, díky nimž si zúžíme výběr z opravdu široké nabídky, které nám trh v současnosti nabízí. Vyznat se ve všech druzích nejrůznějších vrtaček totiž není jen tak, zejména pro začátečníky v domácím kutilství.
Napájení a kde budu vrtat
Všechny moderní vrtačky jsou elektrické, otázka je však, zda budou napájeny přímo ze sítě, tedy pomocí kabelu, nebo z akumulované elektřiny v baterii. Zásadní je tedy promyslet, kde budeme vrtat? Pokud na zahradě, chatě a všude tam, kde není blízko zásuvka, určitě pro nás bude vhodnější akumulátorová vrtačka. Doba vrtání s ní je však omezena kapacitou baterie. Je však možné si zpravidla pořídit i baterii záložní, a tím dobu vrtání prodloužit. Pokud tedy chceme být s vrtačkou mobilní, je akumulátorová tou nejlepší volbou.
U vrtačky napájené kabelem ze sítě můžeme problém s připojením samozřejmě vyřešit prodlužovacím kabelem, ale je velmi pravděpodobné, že nám bude při práci překážet. U stolních vrtaček nám připojení kabelem do elektrické sítě nebude vůbec vadit, jelikož tyto přístroje jsou statické.
Materiál a co budu vrtat
Podle toho, do jakého materiálu se chystám vrtat, volíme nejen výkon vrtačky, ale i skutečnost, zda je s příklepem nebo bez něj. Na práci s kovem a dřevem v běžné domácnosti nám postačí vrtačka bez příklepu. Pokud se chystáme vrtat do zdí, tedy cihel, betonu, či kamene, budeme potřebovat vrtačku s příklepem. Ideálním řešením pak jsou vrtačky, u kterých je možné příklep podle potřeby zapnout nebo vypnout.
Obsluha a kdo a jak často bude s vrtačkou pracovat
Z tohoto pohledu je nejdůležitější váha vrtačky. Pokud bude s vrtačkou pracovat žena, bude vhodnější ta s menší váhou. Stejně tak bude lepší lehčí vrtačka i v případě, že se s ní budeme pracovat delší dobu. Při běžném domácím použit, však váha nehraje až takovou roli, protože většinou budeme vrtačku využívat jen po kratších časových úsecích.
ZÁKLADNÍ DĚLENÍ VRTAČEK
Vrtačky se dělí nejen podle výkonu, ale i podle druhu práce, který po nich budeme chtít vykonávat. Níže vám představíme ty nejběžnější, společně s tím, jaké výkony od nich můžeme očekávat. Proto, aby nám vrtačka dobře a dlouho sloužila, je důležité ji používat pouze na takové práce, pro které je určena. Jinak se s ní budeme muset brzy rozloučit.
Vrtačka bez příklepu
Pokud chceme vrtačku používat na běžné vrtání do dřeva, kovů i plastů. Díky pevnému uložení výstupní hřídele, bude vrtání vrtačkou bez příklepu velmi přesné. Tyto přístroje zpravidla nemívají tak velký výkon, jako vrtačky s příklepem, a proto jsou také menší a lehčí, tedy i delší práce s ní nebude tolik únavná. Postačí na běžné domácí používání pro každého kutila. Příznivá je také skutečnost, že jejich pořizovací cena není nijak závratná. Vybírat můžeme z varianty s elektrickým kabelem i z praktické akumulátorové vrtačky.
Vrtačka s příklepem
Vrtačka s příklepem už je více univerzálním přístrojem. Příklep znamená, že se výstupní hřídel nejen točí, ale díky volnému uložení a jejího pohybu po ozubeném kolečku, se navíc pohybuje i nahoru a dolů. Tento pohyb se hodí zejména při vrtání do tvrdých, stavebních, materiálů, jako je beton, cihle a kámen.
Výhodou je, že tato funkce, tedy příklep, lze u většiny modelů zapnout a vypnout podle potřeby. A tak je její použití daleko širší, než u bezpříklepové vrtačky.
Vrtačky s příklepem jsou nejčastěji dvourychlostní, je tedy možné nastavit díky převodovce i nižší rychlost otáček s větším kroutícím momentem. To poté umožňuje vrtání větších otvorů, šroubování nebo třeba i míchání, vždy s použitím příslušného nástavce. Tyto vrtačky mají větší výkon, jsou robustnější, a tedy i těžší. Zpravidla mají obouruční držení. Opět si můžeme vybírat z verze s kabelem a verze akumulátorové. Tyto vrtačky jsou dražší, než předchozí představované, ale vrátí nám to zajisté svojí větší všestranností.
Vrtací kladivo
Vrtací kladiva se svým vzhledem i velikostí podobají příklepovým vrtačkám. Jejich příklep však funguje na jiném principu, není pouze mechanický, ale elektro-pneumatický, a tedy daleko výkonnější. O přesnost u takového stroje opravdu nejde, největší důraz je kladen na jeho sílu. Vrtací kladivo se totiž používá na vrtání do zdí, ve smyslu jejich likvidace, tedy při bouracích pracích.
Stolní stojanová vrtačka
Doménou stolní stojanové vrtačky je na druhou stranu naopak přesnost. Tato vrtačka je umístěna ve stojanu, který se na pevno upíná ke stolu, a díky tomu nám umožní velmi přesné a jemné vrtání do mnoha materiálů. Oceníme ji zejména při truhlářských a zámečnických pracích. Jde už o velmi specifický stroj, který vaši dílnu posune na další úroveň.
CO BY VRTAČCE NEMĚLO CHYBĚT?
Výkon
Dostatečný výkon vrtačky je základem k efektivní a pohodlné práci. Výkon stroje volíme podle toho do jakých materiálů a jak často budeme vrtat. Pro ty z nás, kteří budeme vrtačku používat pouze k občasným domácím pracím, jistě postačí ta ze skupiny hobby, jejíž výkon v bezpříklepové podobě by měl být alespoň 450 W a s příklepem, poté 500W. Pokud plánujeme vrtat častěji a věnovat se například truhlařině, či zámečnictví, sáhněme raději do výkonnější řady strojů, poloprofesionální, či profesionální. Tyto vrtačky bez příklepu mývají výkon nejméně 650 W a ve verzi s příklepem se výkon pohybuje kolem 750 W víše.
Hmotnost
Hmotnost je dalším důležitým parametrem. Kvalitní vrtačka sice něco váží. Pokud možno vybíráme takové, co mají ve své konstrukci použito co nejméně plastů. Za nižší váhu u kvalitního stroje si ale připlatíme. Tato investice se ale jistě vyplatí. Vrtačka nám poté bude spolehlivě sloužit po dlouhé roky.
Podezřele levné a lehké přístroje mají zpravidla velkou část součástek plastových, a ty mají opravdu omezenou odolnost.
Podle hmotnosti vybíráme vrtačku i v takové případě, že se s ní chystáme pracovat po delší časové úseky. Nižší váha stroje nám tak značně zpříjemní práci.
Rychlost otáček
Možnost regulace otáček na své budoucí vrtačce jistě oceníme. Dvourychlostní vrtačky jsou samozřejmě lepší volbou. Umožňují širší použití od vrtání malých děr, přes větší průměry a šroubování, až k míchání stavebních směsí nebo barev.
Délka kabelu
Délka kabelu vrtačky samozřejmě důležitá z hlediska pracovního komfortu. Ideální délka kabelu není daná, záleží na tom, kde se chystáme nejčastěji vrtačku používat. Dostačující délkou by mělo být 2 a půl metru. Bez problémů však můžeme samozřejmě kabel vrtačky prodloužit jakýmkoliv prodlužovacím kabelem.
Pokud se ale chceme peripetiím s kabelem zcela vyhnout, nebo budeme s vrtačkou pracovat v místech vzdálených od připojení k elektřině, volme raději vrtačku akumulátorovou.
Baterie
Jistá omezení však samozřejmě mají i vrtačky akumulátorové. Tím nejpodstatnějším je samozřejmě doba, po kterou je baterie schopna zajistit chod stroje. Vhodné je proto mít baterie alespoň dvě. S jednou tak můžeme pracovat, zatímco druhá baterie se bude v nabíječce dobíjet.
Upínací hlava/Sklíčidlo
Druh upínací hlavy je důležitý nejen co do rozsahu průměrů různých vrtáků, které do ní můžeme upnout, ale také co do rychlosti jejich výměny. U starších nebo levnějších vrtaček se upínací hlava, nebo také sklíčidlo, povoluje a utahuje pomocí klíče. Tento úkon je časově náročnější, v porovnáním s rychloupínacími sklíčidly. Oba typy jsou však stejně bezpečné.
Světlo
Světlo, umístěné na těle vrtačky, tak aby osvětlovalo prostor místa vrtu, se nám bude jistě nejednou hodit. Většinou je automatické a zapne se současně s vrtáním. Budeme tak krásně vidět a odpadne nutnost dodatečné osvětlení.
Zpětný chod
Zpětný chod, by na vrtačce neměl chybět. Nejen že budeme snáze vrták vytahovat z vrtaného materiálu, ale tato funkce zpravidla umožňuje i šroubování.
Plynulý start
Plynulý start vrtačky oceníme, hlavně při vrtání do křehkých materiálů, jako je sklo, či keramika, ale také při šroubování, frézování nebo míchání. Pokud totiž hned při spuštění jede vrtačka na plný výkon, značně nám to práci s ní stíží.
Odsávání
Funkce odsávání už je funkcí opravdu bonusovou na různých vrtačkách. Jde o možnost připojení hubice vysavače tak, aby současně s vrtáním odstával vyvrtaný materiál. Touto vychytávkou si nejen usnadníme úklid po práci, ale minimalizujeme tak i možnost vdechnutí jemného prachu, který ve svých plicích rozhodně nechceme.
PÁR TIPŮ NA KONEC
Pokud už máte jasno o budoucím kandidátovi na vaši novou vrtačku, na závěr tohoto článku přidáváme ještě pár tipů, které se při práci s ní jistě budou hodit.
NEPŘETĚŽOVAT
Zásadní věcí pro správný chod a zejména dlouhou životnost vrtačky je její nepřetěžování. Používejme ji vždy jen na takové práce, pro které je určena. Přetěžování motoru totiž velmi rychle povede k jeho nadměrnému opotřebení, a porucha tak na sebe nedá dlouho čekat. V případě, že se budeme chystat na náročnější vrtání než je naše vrtačka stavěná, pořiďme si k tomu vhodný typ.
VHODNÝ VRTÁK
Správný vrták je základem úspěšného vrtání do jakéhokoliv materiálu. Vždy používejme vrtáky určené pro konkrétní materiál. Práce tak bude snadnější a bezpečnější a otvor čistší.
VRTÁNÍ DO HLADKÝCH POVRCHŮ
Při vrtání do hladkých povrchů, jako je dlaždice nebo tabulka skla, samozřejmě použijeme vhodné vrtáky. Ale aby se nám na začátku vrtání vrták nesmekl do strany a nepoškodil tak nevzhledně povrch, je dobrým pomocníkem papírová lepící páska nebo karton připevněný na místě vrtání. Oba nám totiž pomohou udržet vrtačku kolmo.
VRTÁNÍ DO KŘEHKÝCH MATERIÁLŮ
Základem při vrtání křehkých materiálů tak, aby nepraskly, je nejen vhodný vrták, ale i pomalé otáčky. Pokud to vrtačka zvládá a nepřehřívá se, vždy začneme vrtat na nejnižší otáčky. Až v případě, že by vrtat přestala, otáčky zvýšíme.
CHLAZENÍ
Chlazení vrtačky je zajištěno jejím chodem. Nejefektivnější je však při plném výkonu. Pokud tedy delší dobu s vrtačkou pracujeme na nižší otáčky, je vhodné občas ji na prázdno protočit na plný výkon, aby se ochladila.
ÚDRŽBA A SERVIS
Jako u všech přístrojů je i u vrtačky neméně důležitá pravidelná údržba a servis. Zajistíme si tak nejen dlouhou životnost stroje, ale i bezpečí při práci. Vrtačku tedy pravidelně čistíme a promazáváme, k tomuto účelu vhodným mazivem. Na škodu není ani občasný profesionální servis, který zajistí důkladnější čistění i případné opravy vrtačky.
Alespoň nějaká vrtačka by neměla jistě chybět v žádné domácnosti. Tento všestranný pomocník se neztratí a pomůže v mnoha situacích. Ať už se rozhodněte pro jakýkoliv typ vrtačky, vždy je při výběru nutné klást důraz na kvalitu stroje, lepší je si trošku připlatit a mít doma spolehlivou vrtačku než výrazně ušetřit a mít pomocníka, který vydrží při nejlepším jen pár let.